Музей «Личаківський цвинтар»

  • +38 (032) 275-54-15
  • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Інформація про музей «Личаківський цвинтар»

Личаківський цвинтар у Львові. Головний вхід.Личаківський цвинтар - один з найстаріших в Європі, заснований у 1786 році. Це справжній некрополь, де на площі 40 га поховано близько 400 тисяч осіб. Назва його походить від назви поселення Личаків, що належало міщанській родині Лютц (Lütz). Найстаріша надмогильна плита Личаківського цвинтаря датована 1675 роком. Перші поховання здійснювалися на території сучасних полів 6, 7, 9, 10, 14.

У похованнях Личаківського цвинтаря віддзеркалена історія Галичини, яку творили представники української, польської, австрійської, вірменської та інших національностей. Від перших років існування цвинтаря тут ховали найбагатших і найвідоміших людей – діячів культури, мистецтва, науки і політики.

Впродовж свого існування територія Личаківського цвинтаря кілька разів розширювалася. Вперше для його збільшення було закуплено земельну ділянку у 1790 р., згодом у 1804 р., а також у 1808 і 1856 рр. У 1875 р. за проектом інженера І. Дрекслера була збудована в неоготичному стилі головна цвинтарна брама.

У 1856 р. Львівський магістрат доручив відомому у місті спеціалісту з розбивки садів, керівникові університетського ботанічного саду Каролю Бауеру упорядкувати територію цвинтаря. Розбивання алей, доріжок після К. Бауера завершив садівник Титус Тхужевський, який у другій половині ХІХ ст. працював тут адміністратором. Територію кладовища було розділено на окремі поля.

Личаківський цвинтар поступово став своєрідним музеєм надмогильної скульптури і архітектури та цінною пам'яткою садово-паркового мистецтва.

Тут є скульптури і архітектурні споруди відомих майстрів: Гартмана Вітвера, братів Шімзерів, Павла Евтельє, Генрика Пер'є, Юліана Марковського, Івана Левинського, Григорія Кузневича, Сергія Литвиненка, Євгена Дзиндри, Теодозії Бриж, Якова Чайки, Емануїла Миська та інших.

На території сучасного Личаківського цвинтаря є військові меморіали: Меморіал воїнів Української Галицької Армії; Меморіал Героїв, які загинули в російсько-українській війні; Меморіал Української Повстанської Армії; Поля Почесних поховань №67 і №76 (поховання Героїв Небесної Сотні, політв’язнів, репресованих і борців за волю України); Польський військовий цвинтар періоду 1918-1920 рр.; поховання радянських військових – Личаківське військове кладовище.

Сучасна територія цвинтаря розділена на 86 полів, на яких розташовано понад 5 тисяч гробниць, близько 80 тисяч пам'ятників та 23 сімейні каплиці.

Статус музею цвинтар отримав у 1991 р.


Львів. Музей «Личаківський цвинтар» Офіційний сайт © Всі права захищені.