Музей «Личаківський цвинтар»

  • +38 (032) 275-54-15
  • Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам необхідно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Меморіал воїнів Української Галицької Армії

У південно-східній частині Личаківського цвинтаря споруджується Меморіальний комплекс воїнів УГА.

Авторський колектив: архітектор М. Федик, художник І. Гавришкевич, скульптори Д. Крвавич та М. Посікіра.

Його верхня завершена частина присвячена воїнам УГА та УСС. Вершину колони звеличено бронзовою скульптурою Архистратига Михайла з дубовою гілкою в лівій руці і мечем у правій, які, відповідно, символізують славу і мужність.

Зліва від пам’ятника дугою розміщена монументальна гранітна стіна, біля підніжжя якої запроектовано п’ять крипт для найпочесніших поховань.

До першої крипти урочисто перепоховали у 2002 р. з Відня прах засновника української молодіжної скаутської організації «Пласт» доктора Олександра Тисовського (1886–1968) – псевдо «Дрот» - громадського і політичного діяча, професора Львівського університету, автора статей про засади і напрямки діяльності «Пласту».

У сусідній крипті спочиває перший командант Українських Січових стрільців Михайло Галущинський (1878–1931) – визначний громадський та військовий діяч, педагог, директор Рогатинської гімназії, учасник Листопадового зриву 1918 р., багатолітній голова товариства «Просвіта» (1923–1931), один із співзасновників і провідний член УНДО. Автор книги мемуарів «З Українськими Січовими Стрільцями».

До наступної, третьої, крипти перевезено  у 2002 р. з Берліну урну з прахом державного секретаря (міністра) військових справ ЗУНР, полковника УГА Дмитра Вітовського (1887 – 1919). Під час Першої Світової війни командував сотнею, а потім куренем УСС, відзначився у кривавих боях проти російських військ у Карпатах, на горі Маківці. У 1918 р. очолив Листопадове повстання, після чого усю повноту влади передав Українській Національній Раді, а сам став на чолі Збройних Сил. Загинув трагічно в авіакатастрофі (Сілезія), повертаючись із Паризької Мирної Конференції, де перебував у складі делегації УНР. Тут же спочиває його ад’ютант Юліян Чучман (1895–1919), який теж став жертвою цієї катастрофи.

У четвертій крипті похований Северин Левицький (1890-1962)- педагог, учитель середніх шкіл та визначний пластовий діяч.

Важливим елементом пантеону є «Престіл Пам’яті» у формі півкола. На гранітних плитах викарбувано прізвища старшин, підстаршин та стрільців УГА, полеглих у боях за Львів (1918–1919 рр.) Престіл також доповнений двома обелісками, між котрими по колу розміщено сім картушів з зображеннями бойових відзнак УСС та УГА, відлитих у бронзі.

До Поля почесних поховань у нижньому рівні Меморіалу УГА зліва та справа, оточуючи символічну могилу, провадять високі гранітні сходи. У нижній частині заплановано будову напівкруглого «Вівтаря Батьківщини» зі скульптурою «Пієта» на тлі монументальної аркади. По периметру з боку Погулянки заплановано розмістити дев’ять хрестів-пілонів, оздоблених гербами етнічних земель України. Довершеності Меморіалу нададуть скульптурні композиції «Лев-Охоронець», «Ангели-Охоронці» на вівтарі-аркаді та каплиця по центру Меморіалу.

В основі новий цвинтар з похованнями воїнів УПА, учасників дивізії «Галичина», політичних в’язнів, репресованих та інших особистостей, які віддали своє життя героїчній боротьбі за свободу рідного народу і незалежність України. Ці поховання зосереджуються навколо каплиці, у крипті якої спочиває Президент Західно-Української Народної Республіки Євген Петрушевич (1863-1941) – громадський і політичний діяч, посол до австрійського парламенту у 1907-1918 рр., голова Української парламентської репрезентації, член директорії УНР (1919 р.). Після укладення договору між УНР і Польщею, згідно з яким визнано анексію Польщею Галичини Є. Петрушевич очолив дипломатичну боротьбу за самовизначення Галицького краю і сформував екзильний уряд (1920-1923). Після смерті був похований на старому Берлінському цвинтарику гугенотів поруч з могилами Д.Вітовського та Ю.Чучмана. У 2002 р. за активної участі і сприяння товариства колишніх воїнів дивізії «Галичина» – «Броди–Лев» тлінні останки Президента перевезли в Україну та урочисто поховали у Львові на Личаківському цвинтарі у крипті каплиці на полі 76.


Львів. Музей «Личаківський цвинтар» Офіційний сайт © Всі права захищені.